Maska opice Monstera (Monstera adansonii) je menší sestřenice oblíbené monstery s dírami. Okouzlující miniaturní liána nejen originálně vypadá, ale je také docela nenáročná na pěstování. Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak dát své opici monster ty nejlepší podmínky!

Monstera monkey (Monstera adansonii) je menší sestřenice oblíbené opice monstera.

Monster opice - vlastnosti, původ

Opic Monstera pochází z tropických pralesů Jižní Ameriky (hlavně Brazílie a Mexika). V přírodních podmínkách může tato odrůda dosahovat délky až 40 metrů a plodit, ale v domácích podmínkách réva pravděpodobně nepřesáhne 100 cm.

Maska opice Monstera se vyznačuje velmi zajímavým tvarem listů. Žábry mají tvar srdce a jsou pokryty četnými otvory.

Charakteristický vzhled listů masky monstery v přírodních podmínkách chrání rostlinu před silnými větry vanoucími v horních částech tropických pralesů. Otvory také umožňují pronikání slunečního světla do spodních částí rostliny.

VIZ TAKÉ: Květiny v květináčích milující stíny. 15 druhů rostlin, které mají rády stín

Maska Monstera Monkey – péče

Monstera monstera, také známá jako Monstera adansonii (Adansonova monstera) je nenáročná rostlina. Někdo mu říká "železo" , protože dokáže přežít i velmi těžké podmínky.

Nevyplatí se však přetěžovat její sílu, protože i ta nejtrvanlivější a nejodolnější rostlina potřebuje péči a podmínky, ve kterých se cítí dobře.

1. Monstera opice - pozice

Opice Monstera, stejně jako ostatní příšery, má ráda polostinná místa s rozptýleným světlem. Nevystavujte jej přímému kontaktu se silným světlem, mohlo by spálit listy.

Západní a východní okna budou ideální. Velmi tmavým místnostem je lepší se vyhnout, protože i přes svou stínomilnou povahu monstera neporoste v úplném stínu.

Monster opice nejlépe roste při teplotě kolem 20-24 stupňů. Hodně chladu způsobí zpomalení růstu rostliny, takže stojí za to pamatovat na to, abyste monsterě zajistili vhodné tepelné podmínky.

VIZ TAKÉ: Jak správně čistit listy rostlin? Domácí způsoby čištění rostlin v květináčích [VIDEO]

2. Maska opice Monstera – zem

Maska opice Monstera má ráda propustný, rašelinový substrát. Taková půda jí umožňuje volně dávat vodu a zároveň poskytuje optimální vlhkost.

Pokud nemáte na výběr rašelinový substrát, můžete univerzální zeminu smíchat s perlitem.

3. Monstera opice - jak podpořit

Monstera Adanson je plazivá rostlina, takže potřebuje oporu, aby po ní mohla volně lézt. Může to být dřevěný nebo bambusový kůl nebo efektní plastová či kovová mřížka, která umožní monsterě bez problémů růst.

MOHLO BY BYLO ZAJÍMAT:

  • Rostliny v bytě: jak je vystavit v interiéru
  • Listy, ozdobný motiv nahoře: látky, tapety, interiérové doplňky
  • Je vhodné darovat květinu v květináči? Pár pravidel, jak se vyhnout faux-pas
  • Květiny do malého bytu. Jak vystavit rostliny na malém prostoru?

4. Monstera opičí maska - zalévání

Opicí maska Monstera snese občasné sucho, ale mnohem hůře se sype. Vodní monstera opice s měkkou a usazenou vodou. V létě zalévejte jednou týdně, v zimě jednou za dva týdny.

Opice Monstera miluje kropení (mnohem více než zalévání), takže je dobré pravidelně rosit její listy měkkou vodou.

VIZ TAKÉ: Jak správně zalévat rostliny v květináčích?

5. Monstera opice - přeháním to

Mladé exempláře jsou přesazovány každý rok a postupně nahrazují květináče většími. Při výběru květináče pro monsteru se vyplatí pamatovat na kořeny rostliny, které potřebují hodně místa.

Starší opice monstera se přesazují méně často, dokonce každé 3-4 roky (horní vrstvu půdy lze každý rok vyměnit, aby rostlina získala čerstvou dávku cenných živin).

6. Monstera opičí maska - oplodnění

maska opice monstera má ráda občasné přihnojení. Nejlepší je dodávat mu hnojiva pro zelené rostliny nebo vinnou révu. Měly by být bohaté na dusík (ale nepřehánět to). Během období růstu by měla být monstera oplodněna každé 2 týdny.

Monstera adansonii - reprodukce

Monstera adansonii se snadno množí. Stačí odříznout výhonek s kořenovým zárodkem a dát ho do sklenice s vodou.

Než dáme mladou sazenici do květináče, vyplatí se počkat, až uvolní alespoň 3 kořenové výhonky (rostlina pak poroste rychleji).

Maska opice Monstera - problémy

Navzdory své síle nám maska opice monstera může dát určité signály, že s ní není něco v pořádku. Některé problémy lze rychle vyřešit změnou návyků péče o pleť.

Jiné mohou naznačovat houbová onemocnění nebo dokonce aktivitu škůdců (hlavně moučníci a svilušky).

1. Žluté listy – obvykle žloutnoucí čepele listů jsou známkou toho, že byla opice monstera přemokřená. Vyplatí se omezit zálivku a kropení a počkat, až rostlina dobře uschne. Můžete zkontrolovat kořeny, abyste se ujistili, že nezačaly hnít z příliš velkého množství vody.

2. Tmavé skvrny na listech - pokud se skvrny objeví na spodní straně, může to znamenat krmení moučnými brouky a sviluškami (zejména pokud jsou doprovázeny přítomností bílé pavučiny). Tmavé zasychající skvrny se žlutým okrajem na listu jsou často známkou houbových chorob.

VIZ TAKÉ: Vaše monstrum „pláče“? Podívejte se, co to znamená!

3. Hnědé konečky listů – to může naznačovat příliš suchý vzduch v místě, kde monsteru chováme. Vyplatí se zvýšit frekvenci kropení monstery, umístit do její blízkosti zvlhčovač vzduchu nebo postavit hrnec na podložku s vodou vyloženou drobnými kamínky (odpařující se voda zvlhčí vzduch). Hnědožluté špičky listů jsou běžným příznakem vysychání monstery.

4. Žluté skvrny na listech – to může být známka spálení sluncem. Přesuňte monsteru na místo, kde nebude vystavena přímému kontaktu s intenzivním sluncem.

Monstera – jiné odrůdy

Maska opice Monstera není jedinou odrůdou, kterou stojí za to mít doma. Mezi další původní odrůdy monstera patří:

  • Monstera deliciosa (děravá monstera)
  • Rhaphidophora tetrasperma (Monstera minima)
  • Monstera Variegata (strakatá monstera)
  • Thajské souhvězdí monster
  • Monster obliqua

Kategorie: