Mozaika nemusí být jedna! V této koupelně máme moderní, antracitovou šedou stěnu a mozaikový vzor rostlin na krytu vany

Co dělat, když není nápad na koupelnu? Stojí za to se zajímat o mozaiku. Hlavní osa uspořádání koupelny vytvoří silný přízvuk mozaiky nebo část stěny se samotnými duhovými kostkami. Zbytek výzdoby by měl být "uklidněn" trochu užít skvělý efekt. Jedním slovem, mozaika pro koupelnu a kuchyň je řešením, které stojí za zvážení. Níže naleznete další tipy a inspiraci!

Mozaika v minulosti i dnes

Tradiční mozaika byla umělecká technika, která zahrnovala aranžování obrázků malých oblázků, skla a keramiky na mokrém cementu nebo vápenné maltě. Při zdobení má velmi dlouhou historii sahající až do starověku. Specializovali se na ni i Římané a velký rozvoj mozaikového umění se odehrával v Byzanci a všeobecněji ve východním křesťanství. Dodnes můžeme obdivovat nádherné mozaiky z různých historických období. A co mozaika dnes? Na rozdíl od byzantských budov se vyskytuje hlavně v koupelnách a kuchyních jako obklady stěn (méně často podlahy), ale v komerčních budovách je stále reprezentativní.

Mozaika v koupelně a kuchyni je velmi expresivní a malý vzor, proto funguje nejlépe ve větších interiérech. Pokud však máme malou koupelnu nebo kuchyň, ale mozaiku se nám velmi líbí, použijeme ji na část zdi nebo například na vanu. Ačkoli nejoblíbenější je jednobarevná mozaika (nebo v mnoha odstínech jedné barvy), samozřejmě najdeme i její tradiční inkarnace, tj. Obrazy uspořádané s malými prvky, zdobící například zeď nebo její část v koupelně.

Proč mozaika? Výhody a nevýhody mozaiky v interiéru

Mozaika na zdi nebo podlaze je pevné řešení, odolné vůči vlhkosti a měnícím se teplotám. Může však být obtížné vyčistit, ačkoli hodně záleží na typu spárovací hmoty (více na tom později). Další praktické funkce? Estetické označení zón - např. Koupání nebo hygiena v koupelně. Použití mozaiky může také vizuálně zlepšit proporce místnosti a maskovat její nedokonalosti. Obtížné a ne vždy zajímavé výklenky nebo vystoupení získají krásný vzhled, pokud se na nich objeví mozaika. Současné mozaiky jsou také hotové „plátky“, které připevňujeme na zeď nebo podlahu. To znamená, že nemusíte každý malý prvek připevňovat samostatně. Další výhodou mozaiky je bohatství tvarů, barev a vzorů, které s ní lze vytvořit. Rovněž je třeba si uvědomit, že mozaika funguje skvěle na nerovných, vypouklých nebo zaoblených površích (např. Obložení vany).

Mozaika v kuchyni na rozdíl od jiných!

Skleněná nebo keramická mozaika?

Skleněná mozaika, jak název napovídá, je vyrobena ze skleněných kusů. Obvykle jedna „skvrna“ skleněné mozaiky zaujme bohatostí odstínů jedné barvy. Výhodou skla je to, že se jedná o nepropustnou bariéru proti vlhkosti (neabsorpční materiál). Je však náchylný k poškrábání, proto by měly být pečlivě vyčištěny a používány. Můžeme si vybrat skleněnou mozaiku s různými povrchovými úpravami - zrcadlo, matný, lesklý. K jeho výrobě lze také použít průhledné sklo nebo s přídavkem třpytivých částic.

Keramická mozaika je zase stejný materiál, jaký známe z keramických dlaždic. Rovněž vám umožňuje konzistentně volit dokončovací materiály pro jednu místnost - malou mozaiku na fragmentu zdi nebo podlahy a větší dlaždice na jiných površích.

U polohovacích keramických mozaik odborníci doporučují akrylové a cementové flexibilní (rychle tuhnoucí) spáry. Jsou odolné vůči poškození, špíně, plísním. Udržování těchto kloubů v čistotě není problém. V případě skleněných mozaik je nejlepší sázet na specializované dvousložkové malty. To je důležité ve vlhkých místnostech, jako je koupelna a kuchyň.

Jiné typy mozaiky

Skleněná a keramická mozaika nejsou jedinými typy této zajímavé praktické výzdoby interiéru. Máme také na výběr typy:

Kovová mozaika: jak název napovídá, skládá se z kusů kovu, obvykle přilepených na keramickou podložku. Díky tomu může být položena jako keramická mozaika z gresu. Měděná mozaika je obzvláště módní, ale najdeme ji také z bronzu nebo hliníku. Mozaiky vyrobené z lesklého, hladkého kovu vyžadují náležitou péči, aby nedošlo k poškrábání lesklého povrchu.

Kamenná mozaika: ta, která je vyrobena z kusů přírodního kamene. Setkáme se s mozaikami vyrobenými z mramoru, travertinu nebo břidlice. Zajímavé jsou také mozaiky říčních a polních kamenů. Jako kámen se mozaika vyznačuje odolností vůči oděru - skvěle funguje jak na stěnách, tak na podlahách. Pokud jde o odolnost proti vlhkosti, hodně záleží na konkrétním kameni použitém k jeho výrobě. Zkontrolujte tedy jeho vlastnosti.

Dřevěná mozaika: řešení, které není v Polsku příliš populární, ale velmi efektivní. Taková mozaika je obvykle vyrobena z exotických dřevin. Bambus, který je také známý svou dobrou odolností proti vlhkosti, je na Dálném východě velmi populární. Je třeba si uvědomit, že pod názvem dřevěná mozaika najdeme také průmyslové parkety, ale je to jiný druh povrchové úpravy.

Mozaika a její tvary

Nejběžnější jsou mozaiky sestávající ze čtverců. Dokonale organizují prostor - je to uspořádaný a disciplinovaný vzor. Z této formy se však můžeme trochu vzdálit. Zajímavé jsou hexagonální (hexagonální), kulaté, jetele marocké nebo jiné opakující se ozdobné motivy.

Uspořádání malé toalety s geometrickou mozaikou v interiéru

Mozaika koupelny: výrazná výzdoba interiéru

Můžeme si vybrat mozaiku v jedné barvě nebo vybrat tu, která se třpytí s nepokojem barev. Pomocí mozaiky můžete také vytvořit originální koláže, které se v interiéru dostanou do popředí a určí jejich styl. Jedinečný charakter malých kostek nám umožňuje skládat různé barvy a vzory spolu, což vede k jedinečné vnitřní výzdobě.

Mozaika v koupelně kreativní

Mozaika v koupelně lze použít různými způsoby. Nejčastěji zdobíme fragment zdi stěnou, často vybráním nebo projekcí. Další možnosti? Mozaiku lze použít k zakrytí zdi ve sprchovém koutu, vířivce, umyvadle nebo zdi nad toaletou. Mozaikové dekorativní pruhy také vypadají skvěle - horizontální a podél krátké stěny také zlepší proporce místnosti.

Verze pro ambiciózní? Mozaikové obrazy jako ve starověkém umění. Zde však musíme buď mít odpovídající dovednosti, nebo je zadávat externím profesionálům.

Interiéry s mozaikami. Podívejte se na FOTOGALERIE!

Mozaika koupelny - jak ji umně používat v náročných interiérech?

Mozaika v koupelně - inspirace

Mozaika s květinovým motivem v koupelně FOTOGALERIE

Moderní koupelna s dekorativní kamennou mozaikou

Kategorie: