Mini barva se používá jako antikorozní přípravek, i když v interiéru podkroví jeho charakteristická červeno-hnědá barva odhaluje velkou dekorativní hodnotu. Představujeme vlastnosti, výhody a nevýhody mini barvy.

Norková barva má svůj název od olovnatého minia, které zase od španělské řeky Miño, kde začalo využívání této suroviny. Olovnatý důl, dnes přesně popisovaný jako tri-olovnatý tetraoxid (Pb 3 O 4 ), je anorganická chemická sloučenina, nejčastěji se vyskytující ve formě červeného nebo oranžového prášku s vysokou hustotou, zjevně kvůli přítomnosti olova. Kromě malby obsahuje také tmel, který se používá pro zasklení ocelových a litinových rámů.

Mini barva. Aplikace a vlastnosti

Minifarba vyráběná na bázi dolů se dlouhodobě používá jako antikorozní nebo vysoce ochranný přípravek, který se používá pro první lakování ocelových a litinových prvků a plechů. Antikorozní účinek mini barvy je založen na tzv pasivace, tj. povrchová oxidace kovu, která uzavírá cestu k vývoji koroze.

Protože důlní barva je základní nátěr, obvykle zmizí pod vrchním nátěrem (olej, ftalát, alkyd, chlorovaná guma nebo polyvinyl). V technických zařízeních, zejména těch, která jsou chráněna před povětrnostními podmínkami, je však někdy ponechána na displeji. Barva samozřejmě nemůže být indikátorem použitého typu barvy, ale v některých případech (zejména pokud jde o konstrukce nebo zemědělská zařízení dřívějšího původu) označuje červený odstín značku mini barvy.

Je však třeba zdůraznit, že v současnosti jsou bezolovnaté přípravky nabízeny jako bezolovnaté (škodlivé na jedné straně a mimořádně účinné na ochranu proti korozi na straně druhé). Výsledkem je, že tyto barvy mohou být nabízeny v extrémně rozmanitých barvách, také v odstínech z palety RAL. Charakteristická barva tradiční mini barvy, tzv oxidově červená, takže přestává být trvale spojena jak s ochranou proti korozi kovů, tak s názvem „mini paint“.

Mini barva. Výhody a nevýhody

Jako antikorozní podklad má mini barva významné výhody. Povlaky vyrobené (obvykle výrobci doporučují dva, nanášené od sebe nejméně 24 hodin) za sucha při pokojové teplotě, navíc dobře přilnou k podkladu a jsou pružné. Nejdůležitější výhodou mini nátěru je však to, že přípravek poskytuje oceli nebo litině účinnou ochranu proti korozi.

Jako hlavní nevýhoda mini barvy je třeba zdůraznit, že - stejně jako všechny chemické přípravky obsahující olovo - je jedovatá látka. Obrazy by proto měly být prováděny v dobře větraných místnostech, nejlépe venku. Nanesení další vrstvy další barvy na mini lak je také toxikologická bezpečnost.

Mini barva v bytě?

Charakteristický odstín oxidové červeně by vypadal skvěle v interiéru ve stylu podkroví (měkké podkroví), a zejména v autentickém postindustriálním prostoru (podkroví). Expresivní, ale ušlechtilá matná barva vč. to by krásně kontrastovalo s černou, často používanou v takových projektech.

Vzhledem k přítomnosti olova v tradičním malém nátěru se místo toho vyplatí zvolit jinou, bezpečnou barvu určenou pro vnitřní použití - pouze ve stínu oxidově červené. S tím by neměl být žádný problém. Tuto barvu často používají bezolovnaté antikorozní barvy, lze ji také snadno získat v závodě na míchání barev - poté na základě volně zvolených funkčních hodnot.

Kategorie: