Kilimové jsou v orientálních zemích velmi populární

Koberečky se vracejí k laskavosti a stávají se módními i v moderních interiérech. Současná architektura interiéru bezpochyby potřebuje zajímavé umělecké akcenty, které jí dodají charakter. Kilimové jsou opravdu skvělou volbou, pokud jde o dosažení tohoto cíle. Co jsou a jak je úspěšně začlenit do uspořádání?

Co jsou koberce na zeď?

Kilimisté se liší od tzv. Tapisérií (koberce na zeď) - jedná se o oboustrannou látku, ručně tkanou, obvykle vlnu (i když ji můžete také tkát na osnově vlny nebo lnu). Kilim prostřednictvím barev a designu odkazuje na kulturu Orientu, navíc s největší pravděpodobností byl vytvořen v zemích Blízkého a Středního východu. V Polsku a v celé Evropě byli kilimové v meziválečném období nejpopulárnějšími. Byli vyrobeni venkovskými lidmi, kteří byli inspirováni orientálními tkaninami.

Kilimové z celého světa

Kilim je vždy oboustranná látka se silnými, výraznými barvami. Jaký je rozdíl mezi kilimy z různých částí světa? Barvy a design. Například turecké kilimy se vyznačují velmi podrobným designem a silnými sytými barvami. Íránští kilimové mají mírně bledší barvy a design je o něco méně ozdobný. Polské kilimy jsou zase výrazem inspirace především lidovými motivy - najdeme zde květinové, zvířecí nebo kulturní dekorace dané oblasti.

Polský kilim, tj. Tradice z různých oblastí Polska

Tradice polských kilimů je opravdu bohatá a jejich tradice sahá až do 18. století. Některé lze vidět ve sbírkách národních muzeí.

Kromě rostlinných a živočišných motivů se objevují také geometrické vzory. Barvy se v závislosti na regionu liší - od velmi živých, silných barev až po tlumené pastely.

  • Lowicz kilim - zde především vládnoucí pásy! Barevné, barevné, duha. Lowicz kilim, neboli takzvaný „pruhovaný“, vypadá skvěle v každém interiéru.
  • Malopolské (Krakovské) kilim - má mnoho variant, i když často najdete kilimy s motivem krakovské architektury, stejně jako populární postavy z regionu, tj. Tanečníky, lajkoniky. Barvy jsou velmi rozmanité.
  • Kilim Podhale - tkaní v Podhale je velmi důležitou součástí místní kultury. Na podhalské kilimy byly typicky tkané květinové motivy (na bílém pozadí) a domácí a domácí zvířata. Existují také horolezecké motivy, tj. Loupežníci lupičů.
  • Hutsul kilim - byly vyrobeny ve vazbě plátna, tzv. Rákosovou technikou. Hutsulské koberce jsou nejčastěji květinové motivy v kombinaci s geometrickými vzory. Plátno kilim lze použít jako dekorace na zeď nebo stůl.

Kilim lze ozdobit například stěnou za postelí v ložnici

Kilim na zdi nebo podlaze

Kilim na zdi plní podobnou funkci jako tapiserie. Zdobí interiér, představuje barvy, vzory, opticky jej zahřeje a dodává útulnost, někdy i idylickou atmosféru - v závislosti na designu. V moderních a půdních interiérech účinně narušuje jejich závažnost.

Dobrá rada: pamatujte, že kilimy jsou docela jemné tkaniny, takže pokud je chcete položit na podlahu, vyberte správný typ.

Kilim koberec nemusí být vzorovaný vůbec. V obchodech často najdete hladké jednobarevné koberce. Ke zdi jsou spojeny kilimy tím, že jsou ručně tkané a oboustranné. Malý kilim může být použit jako koberec u postele nebo jako dekorace na chodbě. Kilim na podlahu lze prát v pračce (nebo ručně) a rozhodně stojí za to se o ni postarat! Zejména proto, že obvykle stojí několik set zlotých za položku.

Může kilim vykonávat i jiné funkce?

Odpověď na tuto otázku je kladná. Velký kilim bude fungovat jako přehozy na postel nebo jako opona. Můžete je zavěsit do dveří nebo použít jako běhounu nebo ubrus (i když je to škoda, že skvrny tak krásné látky!).

Kilim a styl interiéru, nebo jak to sladit s uspořádáním?

Koberečky, i když tak vzorované a barevné, vyhovují téměř každému stylu. Doporučujeme je pro moderní interiéry - přinesou barevný, osvěžující přízvuk a protože nejsou velké, nebudou dominovat výzdobě. Kilimové barvy více tlumené jsou také skvělé pro aranžmá ve skandinávském stylu - zejména proto, že jsou vyrobeny z přírodních vláken. Jsou tedy žádoucím detailem v severním stylu.

Kilimové jsou také výjimečně dobří v eklektických, půdních a boho interiérech. Okouzlí barvami a vzory, ale také přesností a (často) rytmem a harmonií výzdoby. Důležité je, že se dobře mísí s různými materiály - dřevo, beton, cihla.

Nezapomeňte, že kilim je cenné řemeslo, které stojí za to zobrazit. Zavěsíme to nebo ji umístíme na jasně viditelné místo - ať to potěší vaše oči pořád.

Marocký styl v interiéru: nábytek, doplňky, dekorace

Etnický styl - exotické motivy u vás doma

Ethno styl v interiéru - 13 nápadů na výzdobu

Kategorie: