Při příští rekonstrukci zvažte použití velkých barevných povrchů v zajímavých kombinacích. Nebojte se dělit stěny svislými, vodorovnými nebo dokonce diagonálními liniemi.

Blokování barev je technika smělého použití velkých barevných rovin a jejich vzájemného spojení. Tato technika byla dlouho používána módními návrháři a nedávno učinila závratnou kariéru v designu interiéru. Jak mohou vypadat barevné bloky v bytě?

Blokování barev je způsob, jak se nudit

Obvykle používanou tendencí je v popředí používat hlavně neutrální barvy s bílou. Rozhodujeme se o jednoduchých kombinacích a malém počtu barev, abychom získali dojem světlé a klidné místnosti.

Musím připustit, že se jedná o bezpečný východ, bez ohledu na to, zda zvolíme minimalismus (který je spojen zejména s barevnou neutralitou) nebo jiné styly. Nemusí to pro nás stačit. Pokud chceme interiéry, které jsou více zajímavé a plné života - vyzkoušejte blokování barev .

Stojí za zmínku, že tato technika odvážného použití barev neznamená vzdát se nějakého zvláštního stylu. Blokování barev může s jistotou podpořit minimalistický, půvab, secesní a dokonce i rustikální styl. Technika použití barevných bloků je rozhodnutí dát barvy vyšší hodnost bez ohledu na styl.

Někteří hledají počátky myšlenky na barevné bloky u členů nizozemské skupiny De Stijl, například v této práci jednoho ze zakladatelů hnutí, kterým byl Theo van Doesburg.

Odkud pocházelo blokování barev ?

Mnoho lidí si myslí, že nápad odvážně kombinovat velké povrchy různých barev extrémním a překvapivým způsobem pochází z obrazů Pieta Mondriana, nebo obecněji celého neoplastického hnutí. Jiní si myslí, že je lepší hledat kořeny blokování barev s Monetem nebo Seuratem.

Pro popularitu blokování barev však není tak důležité, aby jeho malíř z počátku dvacátého století mohl být jeho kmotrem. Klíčem byla určitě móda šedesátých let, v té době byly barevné povrchy dychtivě použity při navrhování oblečení, interiérů i nábytku. Tento typ tendence byl součástí širokého fenoménu subkulturního mod .

Při plánování barevných bloků nezapomeňte, co vidíte otevřenými dveřmi. V tomto případě to umožnilo použití koupelnové zdi jako součásti barevné kompozice ložnice.

Blokování barev v interiérech. Jak toho dosáhnout

Nejprve se zamyslíme nad povrchy, které jsou již v našem bytě, tj. O stěnách, podlaze, stropech, dveřích a fasádách skříní. Představte si, jak budou vypadat v barvách, které jsme vybrali. Zkusme načrtnout různé barevné kombinace.

Neváhejte rozdělit stěny přímými nebo diagonálními liniemi a malovat jednu zeď ve dvou nebo třech různých barvách. Nemělo by však být více než tři barvy.

Pojďme se také zamyslet nad letadly. Pohovka proti zdi bude také přirozeně součástí ploché kompozice. Pojďme to zařadit do našeho projektu. Podívejme se také na dveře, které jsou obvykle otevřené. Podívejme se, co skrz ně můžete vidět, a při navrhování zvažte barvu druhé místnosti.

Barevné bloky by měly mezi sebou na určitém pozadí fungovat. Jako základ pro extravaganci barev si vybereme něco z odstínů šedé nebo bílé.

Nejdůležitější je však to, že barvy vybíráme s výhodou. Jak na to

Nezapomeňme na nábytek. Tmavě modrá pohovka doplňuje složení sousedních barev.

Jak kombinovat barvy stěn? Tajemství blokování barev

Přestože si zde a tam můžete přečíst, že technika barevných bloků nezajímá shodu, z některých důvodů vypadají některé návrhy efektivně a krásně, zatímco jiné jsou prostě pestré a únavné.

Kompozice blokující barvu jsou založeny na určitých specifických uspořádáních na barevném kolečku a obvykle spadají do jedné ze čtyř metod výběru:

Barevné kolo

Barevné kolo je vizuální reprezentace celého spektra bílého světla ve formě kruhu, takže fialové (viditelné záření s nejkratší vlnou) plynule přechází do červené (viditelné záření s nejdelší vlnou).

Kromě toho je kruh často prezentován takovým způsobem, aby světelné a tmavé barvy byly co nejširší (například čím bližší je střed, tím jasnější).

  • Doplňkové barvy . Základní metodou párování barev je kombinování barev, které jsou na sobě na barevném kolečku. Nejčastěji se jeden používá s jasnou výhodou. Příkladem by byly sady růžové se zelenou nebo červenooranžovou s tyrkysovou.

  • Přilehlé barvy . Dalším způsobem, jak dosáhnout jedinečných barevných efektů, je použití tří barev vedle sebe na barevném kolečku. V tomto případě je také třeba rozhodnout o výhodě jedné z barev. Příkladem takových sad může být správně zvolená sada žluté, oranžové a červené nebo modré, tyrkysové a zelené.

  • Barevné triády . Používáme-li na barevném kolečku tři barvy, které jsou rovnoměrně od sebe vzdáleny, můžeme také získat ohromující efekt. Také v tomto případě je vhodné zvolit barvu motivu. Takové triádové sady budou například fialová, oranžová a zelená nebo červená, modrá a žlutá.

  • Doplňkové barvy byly odděleny . Tento návrh umožňuje silnou kombinaci s mírně menším napětím než čistě doplňkové barvy. Spočívá v juxtaposing vybrané barvy se dvěma, které sousedí s jeho doplňkové barvy. To například znamená, že nebudeme kombinovat tmavě fialovou s citronovou žlutou, ale spíše se slunnou žlutou a zelenou a červenou nikoli s tmavě zelenou, ale spíše s limetkou a tyrkysovou.

Tři různé barvy byly použity na třech stěnách podle principu komplementárního oddělení barev.

Možnosti blokování barev

Výše uvedený seznam samozřejmě nevyčerpává možnosti harmonického kombinování barev. To je pouze základ. Nejen to, že se můžeme také rozhodnout o jiných systémech v barevném kolečku, každá z vybraných barev se může objevit v mnoha variantách s různou jasností a intenzitou. Teprve když do rovnice přidáme všechny hnědé, shnilé greeny atd., Uvědomíme si obrovské možnosti, které leží před námi.

Můžete také narazit na názor, že použití pouze jedné barvy ve formě jasné roviny má také vlastnosti blokování barev . Při rozhodování o takovém kroku nezapomeňte na kontext ostatních místností a dobře zvažte barvu pozadí.

Blokování barev může být také skvělý způsob, jak vymezit funkční zóny. Neváhejte kombinovat estetickou funkci uspořádání s praktickým účelem. Zajímavý nápad je také zajímavá kombinace nejen barev, ale také textur.

Tmavé stěny v fotogalerii bytu: tmavé barvy v interiérech

Expresivní barvy - dobré spojení v interiéru

Byt se silným barevným přízvukem

Kategorie: