Koberec je důležitou součástí uspořádání obývacího pokoje, ložnice, někdy jídelny. Ale jak si vybrat koberec pro obývací pokoj, další dekorativní doplňky a velikost místnosti? Vybrali jsme několik inspirativních příkladů, jak si vybrat koberec do místnosti!

Koberec je jedním z posledních dekorativních doplňků, které jsme si vybrali pro návrh interiéru. Díky tomu víme, jakou velikost, barvu a styl koberce budeme potřebovat. Nastavení a typ nábytku do obývacího pokoje nám ukáže, zda bychom si měli vybrat koberec, který umístíme pod pohovku a křesla, nebo hledat menší koberec.

Ozdobné doplňky: jak si vybrat velikost koberce

Jak víme, jak velký by měl být koberec v místnosti? Mělo by být větší než rekreační zóna? Měl by spadnout pod pohovku a křesla? Nebo by měla vyplňovat pouze prostor vymezený rohovou pohovkou a konferenčním stolkem? Existují dvě školy. Jeden říká, že koberec by měl být dostatečně velký, aby se vešel pod pohovku a křesla asi 2/3 hloubky pohovky a vyčníval za obdélník určený nábytkem do obývacího pokoje . Druhá škola říká, že koberec nemusí dosáhnout okraje pohovky, ve skutečnosti by na něm měl být pouze konferenční stolek a nábytek by měl být na podlaze. V poslední době používáme druhou možnost mnohem častěji. Díky této velikosti koberce je uspořádání obývacího pokoje lehčí a koberec je pro čištění snadnější vyjmout. Jinak si vybereme kobereček jídelny. Tam by měl být koberec vždy dostatečně velký, aby se židle při vstávání nebo sezení pohybovaly pryč, aby se na koberec vešly všechny nohy. Potom bude pohodlnější a bezpečnější. Vyhneme se zachycení vaší židle na okrajích koberce. V ložnici, stejně jako v obývacím pokoji, máme dvě možnosti výběru koberce. Můžeme si vybrat jeden velký koberec, zasunutý pod postel. Velikost koberce bychom si však měli zvolit tak, aby z postele vyčnívalo nejméně 50 cm - to je konec konců, že by bosá noha měla zasáhnout měkký koberec. Dalším způsobem, jak uspořádat koberce v ložnici, jsou dva malé koberce uspořádané na obou stranách postele. V ložnici také používáme druhé řešení mnohem častěji.

Více: Co potřebujete vědět o kobercích?

Dekorativní doplňky: jaký koberec se hodí do místnosti?

Který koberec bude odpovídat uspořádání ložnice nebo jídelny, závisí na stylu interiérového designu. Až donedávna si většina z nás vybírala chlupaté koberce s dlouhými vlasy. Jsou stále populární, ale stále více volíme ploché koberce. Koberce tkané z přírodních vláken: vlna, bavlna, mořská řasa nebo sisal. Mohou být barevné, s geometrickými, květinovými nebo stínovanými vzory. Perfektně se vejdou do velkých, prostorných obývacích pokojů, kde optické rozdělení podlahy pouze odliší místo k sezení, aniž by jej zmenšilo. Hladké koberce v neutrálních barvách fungují dobře v malých obývacích pokojích a v obývacích pokojích s kuchyní. Díky nim je teplejší a příjemnější, ale zároveň nezmenšují prostor. Hladké koberce v neutrálních barvách jsou často vybírány do obývacích pokojů v moderním, minimalistickém a etnickém stylu. Koberce s geometrickými vzory dokonale doplňují uspořádání obývacího pokoje ve skandinávském a newyorském stylu. Záznamy o popularitě se však nedávno rozbily u perských koberečků . Jsou speciálně stárnutí a barvení - vypadají, jako by před námi sloužili několika generacím. Takové koberce zapadají do moderních interiérů s prvky etno a industriálního stylu. Pro interiéry ve skandinávském stylu také rádi vybíráme perské koberce a upravené zvířecí kůže. Nejlepší je vybrat vzorované koberce pro jídelnu.

Viz: dekorativní doplňky ve skandinávském stylu

Kategorie: