Dřevěný nábytek je poměrně častým prvkem při navrhování polských bytů a domů. Bohužel po letech používání mohou být i ty, které jsou vyrobeny z nejlepšího dřeva, více či méně poškozeny. To však neznamená, že bychom měli nábytek okamžitě vyměnit za nový. Jak obnovit starý dřevěný nábytek? Přečtěte si více o renovaci nábytku krok za krokem v našem článku.

Co dělat, pokud byl váš oblíbený dřevěný nábytek po letech používání poškozen? Pokud jsme k nim velmi připoutaní, není nákup nových možností. Poradíme, jak renovovat starý nábytek, získat nový život a sloužit nám v průběhu let. V cyklu pro kutily představujeme způsob, jak renovovat dřevěný nábytek . Před začátkem práce připravte: stěrky z hladkého papíru, kovovou špachtli, plochý kartáč a měkký hadřík.

Přečtěte si také: Jak odstranit skvrny od dřeva? Domácí způsoby čištění dřeva

Dřevo je ušlechtilý, ale extrémně náročný materiál. Surový není odolný vůči vlhkosti, nečistotám a nadměrnému slunečnímu záření. Aby mohla sloužit dlouhou dobu, musí být řádně zajištěna. Lak stále vede cestu k ochraně dřevěných povrchů. Po letech lze dřevěné prvky také poměrně rychle renovovat. A i když to není složité, výběr správné přípravy může být obtížný.

Nenechte si ujít: Ochrana dřeva. Jak chránit dřevo a dřevěný zahradní nábytek

Jak obnovit starý dřevěný nábytek: laky

    • Používají se pro mnoho dřevěných výrobků, jako jsou podlahy, nábytek, okna a obložení.
    • Tvoří bezbarvý tvrdý povlak, který chrání dřevo jako brnění.
    • Umožňují nechat lesklý, matný, polomatný nebo dřevitý povrch nechráněný.

Podívejte se na produkty, které doporučujeme:

  • Obvykle se nanášejí dvě nebo tři vrstvy laku, z nichž první je základní lak, který zajišťuje lepší přilnavost k podkladu a chrání dřevo před změnou barvy.

Jak obnovit starý nábytek: co jsou lakové skvrny a na co jsou potřeba?

Chcete-li jim poskytnout zajímavou barvu při renovaci dřevěného nábytku, vyplatí se vybrat laky, které kombinují vlastnosti skvrn a laků. Zabraňují výskytu modrého dřeva a imunizují je před škodlivými povětrnostními podmínkami, zejména UV zářením. Navíc zvýrazňují vzor zrna. Lakované dřevo, obklady, schody, dřevěné dveře a okenní rámy. Můžete si koupit akrylové, alkydové, polyuretanové a alkyduretanové laky. Mají stejné vlastnosti jako laky se stejným chemickým složením. Jsou o něco dražší než jejich bezbarvé protějšky.

Přečtěte si také: Dřevěný nábytek do obývacího pokoje: starožitnosti versus moderní nábytek do obývacího pokoje!

Renovace dřevěného nábytku: vhodné oleje a vosky

Při renovaci starého nábytku je také velmi důležitá poslední fáze, tj. Povrchová úprava dřeva. Oleje a vosky obsahují méně škodlivé látky než laky, skvrny, impregnace a barvy. Voskované i naolejované povrchy vyžadují pravidelnou údržbu. Oleje dodávají dřevu jemnou záři a prohlubují jeho barvu. Namočí je, ale na jeho povrchu netvoří povlak. Chrání dřevo před pronikáním vody a zároveň umožňuje dýchat. Bohužel poukazují na nerovnosti země. Většina olejů neznečišťuje dřevo, ale můžete si koupit ty, které je zesvětlují nebo zbarvují. Vosky na rozdíl od olejů vytvářejí tenký povrchový povlak. Dělají však dřevo odolnějším vůči nečistotám a vlhkosti.

Nenechte si ujít: Udělejte to sami: renovace starého dřeva. Renovace podlah a nábytku

Jak obnovit starý nábytek - užitečné tipy:

  • Použijeme-li více vrstev laku, než doporučuje výrobce, můžeme dosáhnout jiného účinku, než jaký jsme očekávali, například lesklá vrstva, která měla být matná.
  • Pokud se rozhodnete použít skvrnu, pamatujte na to, že čím více ji budete malovat dřevem, tím tmavší bude její stín.
  • Před lakováním nebo impregnací by měl být dřevěný povrch broušen a poprášen. Někdy výrobci doporučují nanášet základní nátěr před jeho zakrytím lakem nebo lakem.

Renovace nábytku (ZOBRAZIT FOTOGALERIE)

Existuje mnoho způsobů, jak dát nový život starému nábytku - od prostého překladu věcí, na nichž stojí, až po kompletní proměny. Z níže uvedené fotogalerie se dozvíte, jak zajímavě osvěžit interiér bez zakoupení nového nábytku.

Vintage stůl: STEP BY STEP stolní malba

Jak dát nový život starému nábytku?

Jak obnovit starý stůl: KROK ZA KROKEM

Kategorie: