Pohovka Chesterfield: založená na štíhlých nohách, model Beverly se silně zvednutými opěrkami rukou - s odkazem na formy z 18. století, návrh Williams-Sonoma v šedých sametových kostýmech.

Pohovka Chesterfield je klasika anglického a koloniálního stylu, stejně jako žádoucí prvek interiéru elegantní pracovny, tiché knihovny a velkolepého obývacího pokoje - nejenže. Jaký příběh má pohovka z chesterfieldu? Co stojí za to vědět o tomto typu nábytku?

Pohovka Chesterfield - jedna z nadčasových designových ikon - je typem prostorné kožené pohovky s neviditelnou strukturou a integrovaným blokem, který se skládá z: nízkého sedadla vytvořeného velkými plochými polštáři, jednoduchého opěradla a masivních, zaoblených, vyhrnutými područkami stejné výšky jako podporu. Nejcharakterističtějším rysem pohovky v chesterfieldu je hluboké prošívání pokrývající všechny části nábytku s výjimkou sedáků, získávané pomocí pravidelných a hustě rozmístěných tlačítek.

Přečtěte si také: Klasický nábytek do obývacího pokoje: 10 nápadů pro obývací pokoj v klasickém stylu

Pohovka Chesterfield - jaký je příběh?

Aplikovaní historici tvorby gauče v Chesterfieldu sahají do 18. století a spojují ji s osobou Philipa Dormera Stanhope, hraběte z Chesterfieldu, který ve světle zpráv měl nařídit objednávku na pánskou pohovku - sedadlo umožňující pohodlný odpočinek v důstojné poloze se vzpřímeným zadem.

Výsledkem bylo, že byl vytvořen skutečně mužský kus nábytku - pohovka s jednoduchou formou pro osmnácté století, která má pro celou výzdobu chladný na dotek čalounění z kůže, prošívané charakteristickým a přísným způsobem. Pohovka Chesterfield, která kombinuje pohodlí a zdrženlivou eleganci, se v krátké době stala povinným prvkem vybavení londýnských pánských klubů a kanceláří mužů z vyšších tříd. Je s nimi dodnes spojen.

Pohovka Chesterfield získala celosvětové uznání ve viktoriánské éře, když bezpočet britských úředníků a důstojníků poslaných do všech koutů „říše nad sluncem“, ochotně vzalo s sebou nábytek - pohovky a křesla - typ chesterfield. Tímto způsobem je to klasický atribut, který odlišuje anglický styl, který se stal součástí charakterizující koloniální styl.

Viz také: Nadčasová elegance v bytě

Varianty pohovky končí

Tradiční pohovka chesterfield je vyrobena z přírodní zrnité kůže v hnědé nebo černé barvě. V průběhu desetiletí a staletí se však objevilo mnoho dalších variant tohoto nábytku, které vyplynuly buď z kreativní interpretace klasického vzoru, nebo z hraní s konvencí.

Nejprve proto jsou kožené pohovky Chesterfield přítomny v široké škále barev. Populární patří ty v odstínech zelené a tmavě červené. Kromě kůže pro nábytek z chesterfieldu se používají také nubuk, alcantara, samet a další látky, nejen jednobarevné.

V klasickém vzoru na gauči jsou knoflíky potaženy materiálem čalounění. V současné době se však pro quiltování používají tlačítka s kontrastními barvami. Sedací soupravy prošívané krystaly Swarovski svítí v půvabném stylu.

Nenechte si ujít: Design interiéru v půvabném stylu. Elegantní domácí interiéry

Pohovka Chesterfield - varianty formy

Moderní chesterfieldské pohovky se také liší formou. Kromě klasických dvoumístných najdete také 3 nebo 4místné modely. Většina z nich má oddělené sedáky, které signalizují prostor pro každou osobu - ale některé mají jednotné polštáře.

Tradičním řešením je jednoduchá řada loketních opěrek a opěradla, výrobci však nabízejí také sedací soupravy se sklopnými opěrkami v centrální části nebo s loketními opěrkami otočenými do stran. Někdy je gauč na gauči nastavena na tucet nebo dvacet centimetrů (jako v osmnáctém století) nebo dokonce na vyšší nohy, takže nábytek je světlý.

Gaučové pohovky s horní částí loketních opěrek se zploštěly a ztuhly, takže mohou sloužit jako podnos pro nastavení sklenice nebo popelníku nebo odkládání knihy, mají funkční i historické důvody.

Pohovka Chesterfield v interiéru

Jak již bylo zmíněno, pohovky a křesla z chesterfieldu jsou neoddělitelnými prvky interiérového designu v anglickém stylu, stejně jako nábytek žádoucí v elegantní kanceláři konzervativního člověka, odlehlé knihovně - jako je ta na zámku Łańcut - a ve formálním obývacím pokoji.

Klasická pohovka Chesterfield, ikona konzervatismu interiérového designu, dokonale zapadá do stylu podkroví. Zajímavým způsobem bude kontrastovat s hrubou nebo minimalistickou estetikou ostatních prvků zařízení.

Nábytek jiný než pohovka Chesterfield, stejně jako všechny typy křesel, pouší, křesel nebo postelí s čalouněnými a prošívanými čelními deskami, lze zavést téměř do jakéhokoli interiéru jakéhokoli charakteru. V chesterfieldovém typu je tolik pohovek a dalšího nábytku, že si každý najde něco pro sebe.

Přečtěte si také: Loft styl: trendy. Loftový nábytek a doplňky

Klasika plus modernost. Viz FOTOGALERIE

Klasika a modernost vedou v interiérech neustálý dialog. Míchání a kreativní kombinace vytváří originální, poutavý a jedinečný aranžmá. Nejlepší důkaz najdete ve fotogaleriích skutečných bytů.

Byt v činžovním domě v Powiśle - klasická elegance

Dům v Oxfordu, klasika plus modernost

Klasický interiér s moderním twistem

Kategorie: