Mučenka je velmi dekorativní

Passiflora (mučenka) je exotický horolezec, který potěší originálními, velmi dekorativními květinami. Passiflora je skvělý pro zajímavý design interiéru našich domů, balkonů a teras. Passiflora je jedna z rostlin, na které si pamatujeme během Velikonoc.

Passiflora, polsky zvaná mučedník, pochází z tropických oblastí Ameriky. To dosáhlo našeho kontinentu v 18. století. Latinské jméno pochází ze slov passio - utrpení a flos - květina. Podle pověsti některé z květin mučenky zobrazují nástroje vášně Ježíše Krista na kříži. Z tohoto důvodu se mučenka také nazývá mučenka.
Passiflora je skvělá rostlina pro uspořádání exotického koutku doma, např. Ve středomořském stylu. Hustě listnatá liána vytváří zelenou obrazovku, která dále zaujme neobvyklými květinami - největší ozdobou rostliny.
V naší zemi se mučenka pěstuje doma jako květináči, kterou lze v létě umístit na balkon nebo terasu. Nejčastěji se v kultivaci vyskytuje mučenka (latina: Passiflora caerulea ) v mnoha zajímavých odrůdách, které se liší od ostatních barev květů - mohou být modré, fialové, bílé, růžové, červené, často dvoubarevné. Passiflora kvete celé léto! V přirozených lokalitách rostou mučenky do několika desítek metrů. V domácí kultivaci závisí její velikost na velikosti podpory (např. Mříže, žebříky), na kterou leze, a samozřejmě na prostoru, který jsme na ni vyčlenili.

Kam doma dát passifloru?

Passiflora potřebuje jasný stojan! Pouze ve světlém bytě dobře poroste a bohatě kvetou. Doma je nejlepším místem exotických mučenek místo s rozptýleným světlem, protože ostré paprsky slunce způsobují zažloutnutí listů. Pokud dáme rostlinu do stinného místa, její růst bude mnohem horší, výhonky vytáhnou a rostlina začne ztrácet svůj pěkný tvar a nekvete
>> Také si přečtěte: Pokojové rostliny, které čistí vzduch. Musíte je mít doma!

Jak se starat o passifloru

  1. Mučedníci musí být opatřeni oporou, aby ji mohla vyšplhat pomocí kníru. Aby se liána liána rozložila rovnoměrně po celé podpěře, musí být její výhony vedeny správným směrem.
  2. Pro výsadbu passiflora vyberte velký a těžký hrnec, který dokáže udržet množství hustě listnatých výhonků a velkých květů.
  3. Substrát pro mučenky by měl být plodný, bohatý na humus a mírně kyselý.
  4. Na jaře (na konci března) je vhodné prořezávat výhonky rostliny, aby se stimulovalo k uvolňování mladých výhonků a rozšiřování. Řezání také podporuje více kvetení. Zkrátili jsme všechny výhonky asi o 1/3 délky.
  5. Venku (balkon, terasa, zahradní zahrádka) můžeme přesouvat passifloru pouze tehdy, když hrozí nebezpečí jarních mrazů, tj. Po 15. květnu. Z bezpečnostních důvodů však počkejte do konce května. Položme rostlinu na slunné místo chráněné před větrem.
  6. V létě ji hojně zalévejte, v horkých dnech dokonce dvakrát denně. Substrát v květináči by měl být neustále vlhký, ale ne mokrý. Hnojíme jednou za 10–14 dní hnojivem pro kvetoucí květináče.
  7. V září přinášíme pasifloru do chladné (10-15 ° C) a světlé místnosti. Ideálním místem je zimní zahrada s regulací teploty.
  8. Během období zimního odpočinku (od září do března) omezujeme zavlažování (zavlažujeme, abychom půdu nechali zaschnout) a zastavili jsme hnojení.
  9. Na konci března jsme transplantovali passifloru do nového květináče (o něco většího než ten, ve kterém dosud rostlo) naplněné čerstvou půdou. Před přesazením zkrátíme výhonky rostliny.

POZOR! Passiflora je jedovatá rostlina! Obsahuje kyanogenní glykosidy, které mohou způsobit smrtelné otravy!
Přečtěte si také: Jedovaté pokojové rostliny

Zajímavé pokojové rostliny pro dekorace interiéru

Květiny na Velikonoce: narcissi GALERIE

Kategorie: