projekt: Maja Ganszyniec

Polsko je jedním z předních světových vývozců nábytku. Polské značky jsou však celosvětově zřídka uznávány. Představujeme několik polských výrobců nábytku, kteří směle prezentují své výrobky na prestižních zahraničních veletrzích.

Polsko je čtvrtým největším vývozcem nábytku na světě a třetím v Evropě. Náš trh s nábytkem vzkvétá a neustále se vyvíjí. Je to však zcela specifické - navzdory vývozu gigantické hodnoty zůstávají polské značky ve světě anonymní. Velkou část průmyslu tvoří výrobci nábytku pro zahraniční značky. Například IKEA odpovídá za deset procent vývozu. Doufáme, že se to brzy změní a polští výrobci nábytku začnou být uznáváni na globálních trzích. Mezitím vám představujeme ty, kteří hrdě představují polský nábytek v dnešním světě. Který nábytek je z Polska?

Polští výrobci nábytku na mezinárodních veletrzích

Pojďme se nejprve podívat na několik vybraných výrobců nábytku, kteří propagují svou značku v zahraničí. Mezi nimi jsou jak společnosti s několikaletou historií, tak továrny, jejichž historie sahá až do osmdesátých let 19. století.

Historie dvou polských značek, které reprezentovaly naši zemi na nedávném Salone del Mobile v Miláně, je spojena s explozí popularity nábytku vyrobeného z ohýbaného dřeva v souladu s technologií vyvinutou ve Vídni Michael Thonet. Od roku 1857 jeho synové a další partneři založili továrny na výrobu nábytku z ohýbaného dřeva. Dva z nich byli v dnešním Polsku.

Fameg - židle Nopp

Jedním z nich byla továrna v Radomsku, založená v roce 1881. Továrna fungovala pod různými znaky nepřetržitě i přes historický nepokoj, přecházela od soukromých rukou do státní pokladny a zpět, až v 50. letech 20. století začala fungovat pod zkratkou Fameg, tj. Fa Dray mě. Ohýbaný nábytek je dodnes jednou z hlavních odvětví výroby Famegu. Společnost Radom je jedním z předních světových výrobců a exportů tohoto typu nábytku. Jeho nabídka zahrnuje nábytek odkazující na tradiční modely i zcela moderní design.

Továrna založená v roce 1880 v Jasienici u Podlasie měla velmi podobnou historii. Vyrábí ohýbaný nábytek podle vídeňského patentu pod hlavičkou Thonet-Mundus, vychází nezraněn z různých historických, politických a vlastnických změn a konečně se připojuje k národnímu věku po válce a pod názvem zkráceného názvu, tj. Paged, se vrací v 90. letech do soukromých rukou a dnes je jednou z nejdůležitějších nábytkářských společností v Polsku, která stále vyrábí převážně ohýbaný dřevěný nábytek. Prioritou značky je výroba funkčního nábytku v nadčasové podobě.

Mladé polské nábytkářské společnosti

Mezi polskými značkami přítomnými na letošním veletrhu nábytku v Miláně byly po roce 1999 vytvořeny také dvě značky: Comforty a SED-JA.

Comforty je značka Nowe Skalmierzyce, města mezi Kaliszem a Ostrówem Wielkopolským, specializujícím se na výrobu čalouněného nábytku. Byla založena v roce 2000 a udržuje si vedoucí postavení, neustále aktualizuje svou nabídku a spolupracuje s řadou zajímavých designérů.

Oyster křeslo navržené Krystian Kowalski

Ještě mladší společností je společnost SED-JA založená v roce 2005 - výrobce židlí a dalšího sedacího nábytku. Společnost je blízkým sousedem Pagedu - její sídlo se nachází ve stejné obci, v Międzyrzecze. Velká část nábytku je určena pro kanceláře a hotely.

Tento skromný výběr samozřejmě neodráží celou škálu polských společností s tradicemi, ani značky mladého polského designu. Nechte tyto značky být jen příkladem a možná vzorem pro jiné značky, které méně sebevědomě dobývají světový trh s nábytkem.

Kategorie: